Gränssäkerhetsunionens styrelse informerar 31.3.2014.
Styrelsen sammanträdde 27.– 28.03.2014 i Helsingfors
Styrelsen tog ställning till följande avdelningars motioner inför kongressmötet:
- Den årliga GSU-seglatsen.
- Avlöningen av förbundssekreterare för att förbättra intressebevakningen.
- Avlöningen av en utomstående förhandlare (jurist).
- Tillägg för huvudstadsregionen 200 euro.
- Arvode för brottsbekämpningsenheten för att kompensera det förlorade gränskontrollsarvodet.
- Utvecklandet av lönesättningen gällande brottsbekämpningsuppgifterna.
- Stadgeändring gällande valet av huvudförtroendeman.
- Valet av en kontrollör till unionens styrelse.
- Lagändring gällande sjöräddningsledarens utbildningskrav. Enligt förslag borde det räcka med att gränsbevakningsmannen har gått mästarkursen.
Under styrelsemötet gick man igenom bokslutet för 2013. Man kunde konstatera att ekonomin står på stadig grund. Styrelsen beslöt att konkurrera revisionstjänsterna.
Styrelsen beslöt, på basen av inkomna anhållan, att stöda Rajan Hirvihaukkumestaruus tävlingen samt Rajan Golf. Personkursernas stipendiefond stöddes även med 600 euro.
Budgetförmögenhet reserveras för sådana medlemmarnas rättsprocesser som inte täcks av rättsskyddsförsäkringen. Ärendet skall stadfästas av kongressmötet.
Huvudförtroendemannen presenterade arbetsgivarens utkast till ändringar gällande det preciserande tjänstekollektivavtalet. Dessa gäller bland annat arbetstiden på bevakningsfartygen, beredskapen, ersättningar för förflyttning samt arbetstiden för två efterföljande perioder. Fackförbunden har gemensamt kommenterat arbetsgivarens förslag. Gränssäkerhetsunionens styrelse väntar på ett erbjudande från arbetsgivarsidan.
Övriga ärenden presenteras i den kommande huvudförtroendemannens informationsblad.
Angående pensionen:
Finlands sittande regering beslöt att pensionsreformen träder ikraft senast i början av 2017. De fackliga centralförbunden strävat till att ha sina respektive förslag klara till hösten 2014. Målet är att förlänga yrkeskarriären med två år. Reformen kommer eventuellt att påverka även militärpensionerna.
Kommunernas pensionsförsäkring Keva har gett sitt ändringsförslag angående uträkningen av militärpensionerna. Ändringen skulle träda ikraft 1.1.2016. Enligt förslaget skulle inte pensionsnivån påverkas.
Styrelsen ansåg att det är nödvändigt att officiellt samarbeta med övriga militära fackförbund. Målet är att bibehålla det nuvarande militärpensionssystemet.
Ett informationstillfälle skall arrangeras under de kommande veckorna för att motarbeta ryktesspridning och förse medlemmarna med all den information som finns till förfogande.